W niedzielne popołudnie 1 września 2024 r. w Parku w Sobkowie odbył się uroczysty apel upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej połączony z koncertem muzyki klasycznej. Gospodarzem wydarzenia był Wójt Gminy Sobków Tomasz Chaja oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Sobkowie.
Uroczystość rozpoczęto koncertem pt. „Co w duszy gra …” w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. W roli konferansjera wystąpiła Agnieszka Nowak –Zagóra, która barwnie i z humorem opowiadała o kompozytorach oraz okolicznościach powstania granych utworów. Artyści, grając na flecie, oboju, fagocie oraz instrumencie klawiszowym, zaprezentowali znane i lubiane melodie m.in. J. Straussa, W.A. Mozarta, S. Joplina. Nie zabrakło także wspólnie zaśpiewanych piosenek o tematyce wojennej tj. „Serce w plecaku”, „Marsz Mokotowa”, „Siekiera, motyka” czy „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, które wprowadziły publiczność w patriotyczną część uroczystości.
Apel upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych – Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobkowie oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobkowie, a także Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Następnie druhowie MDP dokonali podniesienia flagi państwowej na maszt, podczas którego wspólnie zaśpiewano hymn państwowy oraz „Rotę”. Rys historyczny - okoliczności wybuchu II wojny światowej przedstawił Stanisław Osowski. Druh OSP Dawid Molenda odczytał Apel Pamięci, po czym minutą ciszy i modlitwą, poprowadzoną przez proboszcza Parafii pw. Stanisława BM ks. Stanisława Strycharczyka, uczczono pamięć poległych oraz ofiar wojennych. Przedstawiciele Władz Gminy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy kamieniu pamięci w asyście warty honorowej druhów MDP. Ostatnim punktem programu w parku był występ Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich NIDA Sobków, które pod dyrygenturą Volhy Wujcik zaśpiewało dwie pieśni - „Wojenko, wojenko” oraz „”O Barbaro”.
Apel zakończył się przejściem na cmentarz parafialny, gdzie została zmówiona modlitwa i zapalony znicz na symbolicznej mogile Sobkowianina sierżanta Mieczysława Słomy, lotnika z Polskiego Dywizjonu Bombowego 300, który zginął w 1941 r. w nocnym nalocie na Niemcy.
Atmosfera uroczystości patriotycznej oraz koncertu wywołała u osób uczestniczących cały wachlarz emocji i odczuć, które grają w ludzkiej duszy - był czas na zadumę, refleksję, wspomnienia, wzruszenie, ale i radość, uśmiech.